Immanuel College

Staff List

The Board of Governors

Mr Edward Misrahi, BA Econ (Hons) (Co-Chairman)
Professor Anthony Warrens, DM (Oxon), PhD, FRCP, FRCPath, FEBS, FHEA (Co-Chairman)
Dr Daphna Atar-Zwillenberg PhD 
Mr Keith Barnett, BA (Hons)
Mrs Hannah Boyden, BA (Hons)
Mrs Lynda Dullop, BA (Hons) (Director of Admissions and Operations)
Mrs Valerie Eppel, BA (Econ). Hons, ACA (Treasurer)
Mrs Ruth Hoyland, BSc (Hons) (Immanuel College Preparatory School)
Mrs Annette Koslover, LLB (Hons) (Designated Child Protection Governor)
Mrs Erica Marks, BA, Comb Hons, MBA (Compliance)
Ms Lucy Marks, MA 
Mr Neal Menashe, CA (SA)
Mrs Michelle Sint, MA (Jewish Life & Learning)
Rabbi Eliezer Zobin, MA, Principal

Rabbinic Advisor
Dayan Ivan Binstock, BSc (Hons)

Clerk to the Governors
Mr Antony Berkin, BA (Hons), FCA, (Bursar)

Secretary to the Governors
Mrs Elaine Essex, Senior School Secretary (Head Master’s Office)

Head Master
Mr Gary Griffin, BA (Soc) Hons

Principal
Rabbi Eliezer Zobin, MA 

Deputy Head: Pastoral Care, Pupil Progress and Wellbeing
Mrs Beth Kerr, MSc, BSc (Hons), Designated Senior Leader – Safeguarding and Child Protection 

Deputy Head: Academic
Mr Barnaby Nemko, MSc, MA

Senior Leadership Team

Mr Paul Abrahams, BA (Hons), Director of Academic Operations
Mr Danny Baigel, BA (Hons), Director of Jewish Education 
Mr Antony Berkin, BA (Hons), FCA, Bursar
Mrs Lynda Dullop, BA (Hons), Director of Admissions and Operations
Mr Richard Felsenstein, BA (Hons), Assistant Head (Community & Communication)
Mrs Jo Fleet, BA (Hons), Assistant Head (Personalisation, Transition (13-17) and Guidance)
Mrs Alexis Gaffin, BEd (Hons) (Cantab.), Head of Immanuel College Preparatory School
Ms Rachelle Hackenbroch, BA (Hons), Director of Human Resources
Mr Lee Rich, BA (Hons), Assistant Head (Teaching Quality and Pupil Learning)
Mrs Sharron Shackell, BA (Hons), Assistant Head (Director of Sixth Form Studies)

Assistant Masters and Mistresses:
Heads of Departments are printed in bold.

Art and Photography
Mrs Alison Ardeman, BA (Hons)

Miss Susan Ribeiro, BA (Hons), Deputy Head of Art, Marketing Executive
Mrs Dawn Goulde, BA (Hons), MA 
Mrs Bettina Jacobs, BA (Hons)
Mrs Lesley Peacock, BA (Hons) CertSocSci 
Mrs Sara Dryburgh, Art Technician
Mr Alex Poirier, BA (Hons), Photography and Media Technician
Mrs Hinda Golding, Departmental Advisor

Business and Economics
Mr Ben Freedman, BSc (Hons)

Mrs Charlotte Lichman, Bsc (Hons), Head of PSHEE

Computing
Mr Peter MacDonagh, MA, BSc (Hons)

Electronics
Ms Kirsti Cullen, BSc (Hons)

English
Mr Gordon Spitz, BA (Hons), MA

Ms Naomi Amdurer, BA (Hons), Head of Middle School/Head of Charity & Social Action
Ms Laurel Endelman, BA (Hons), MA, Director of Academic Intervention
Mr Jonathan Kerridge-Phipps, MA, Gifted & Talented Coordinator
Mrs Janine Lewinton, BA (Hons), Head of Inclusion and Learning Support
Mrs Anne Pattinson, BA (Hons), Assistant Head of English, Head of Upper School
Mr Greg Broad, MA (Hons), RSA Dip. TEFLA 
Mrs Emma Longland, MA, BA (Hons)
Mrs Sarah Minde, BA (Hons)
Mr Ben Wolfin, BA (Hons)

Geography
Mr Lee Raby, BA (Hons)

Mrs Caroline Ezekiel, BSc (Hons), Key Stage Five Geography Coordinator
Miss Staycie Domzalski, MSc, BSc (Hons)

 

History, Government and Politics
Mr Geordie Raine, MA, BA (Hons), BEd 

Mr Barnaby Nemko, MSc, MA (Deputy Head: Academic)
Mr Richard Felsenstein, BA (Hons), Assistant Head (Community & Communication)
Mr Lee Rich, BA (Hons), Assistant Head (Teaching Quality and Pupil Learning)
Mrs Sharron Shackell, BA (Hons), Assistant Head (Director of Sixth Form Studies)
Mrs Laura Hill, BA (Hons), i/c Government & Politics
Mr Liam Suter, BA (Hons), Coordinator of Enrichment, Oxbridge and Partnership

Jewish Education
Mr Danny Baigel, BA (Hons), Director of Jewish Education

Mr Richard Felsenstein, BA (Hons), Assistant Head (Community & Communication)
Mr Aryeh Richman, BA (Hons), Key Stage Three Jewish Studies Coordinator, NQT Coordinator, Assistant Head of Middle School
Mrs Deborah Unsdorfer, BSc (Hons), Head of Lower School Jewish Studies
Mr Jonathan Atkins, BA (Hons), Key Stage Five Religious Studies Coordinator
Mr Michael Lewis, MA, BA (Hons), Jewish Enrichment Coordinator
Mr Bradley Conway, BA (Hons)
Mr Yitzy Hill, BTL 
Mr David Shaw, MSc, BA (Hons)
Rabbi Eliezer Zobin, MA, Principal
Ms Aviva Lyons, MA, Head of Informal Education (promoting Israel Education)
Miss Hannah Goldstein, MA, Educational Operations Coordinator
Mr Marc Jacob, BA (Hons), Informal Jewish Educator 
Mr Joseph Miller, Informal Jewish Educator 
Miss Talia Segal, Informal Jewish Educator 

Learning Support Department
Mrs Janine Lewinton, BA (Hons), Head of Inclusion and Learning Support

Mrs Vicky Arnold, BA (Hons), Assistant SENCO (with responsibility for the Immanuel College Preparatory School)
Ms Debby Benjamin
Mr Greg Broad, MA (Hons), RSA Dip. TEFLA 
Miss Amreen Rajulawalla, BA (Hons) 
Mrs Rosalind Reindorp, BA (Hons)
Mrs Melisa Resnick, MPhil
Mrs Dawn Trober, SP. LSA

Library and Independent Learning
Mr Alex Coope, MA, Independent Learning Coordinator 
Mrs Laura Samuels, Library Assistant

Mathematics
Ms Kalpana Patel, MBA, BA (Hons)

Mr Daniel Littlestone, MSc, Second in Department, Head of GCSE Further Mathematics, Assistant Director of Studies: Performance Data Management
Mrs Orly Selouk, BEng (Hons), Key Stage Three Mathematics Advisor
Mrs Sara Wolman, BSc (Hons), Virtual and E Learning Coordinator 
Mrs Ruth Davis, BA (Hons), Key Stage 5 Mathematics and Further Mathematics Coordinator
Mr Reza Anghaee, Msc, MA, BSc (Hons)
Mr Conrad Cohen, BSc (Hons)
Mr Peter Fleeman, BSc (Hons)
Dr Sapna Somani, MSc, BSc (Hons)
Mrs Rosina Abrahams, BSc (Hons), Mathematics Tutor

Media Studies
Mr Jonathan Meier, MA (Oxon.)

Mrs Dawn Goulde, MBA, BA (Hons)

Modern Foreign Languages
Mrs Nicola Fahidi, BA (Hons)

Mr Paul Abrahams, BA (Hons), Director of Academic Operations
Ms Naomi Amdurer, BA (Hons), Head of Middle School/ Head of Charity & Social Action
Ms Sarah Perlberg, BA (Hons), Head of French, Assistant Head of Upper School
Mrs Vardit Sadeh-Ginzburg, MA, BA (Hons), Head of Modern Hebrew
Mrs Lili Schonberg, BA (Hons), BSc (Ed) (Hons), Head of Preparatory MFL
Mrs Claire Shooter, BA (Hons), Head of Spanish, Joint Head of Year 7 (Girls)
Mrs Deborah Clayden, BA (Hons), French and Spanish
Mrs Na’ama Fialkov, Montessori Certified Ivrit
Miss Dalia Freedman, BA (Hons), Spanish and French
Mrs Tamar Hershko, BA (Hons), Modern Hebrew

Performing Arts
Mrs Sara Green, BA (Hons), Head of Drama (maternity leave)
Mr Stephen Levey, LLB (Hons), Head of Music

Mrs Joanna Fleet, BA (Hons), Assistant Head (Personalisation, Transition (13-17) and Guidance)
Ms Lisa Freedman, BEd (maternity cover)
Mr Adam Gooch, BSc (Hons)

Peripatetic Teaching Staff
Mrs Fella Berenblut, BA (Hons), French
Mrs Samantha Cooper, BA (Hons), Singing
Ms Helen Day, MA, BA (Hons), Mandarin
Mr Tomer Eden, UK Master Chess
Mr Adam Edgeworth, BA (Hons) Percussion
Mrs Danielle Farmer, LAMDA and Ballet
Mr Lewis Fisher, BA (Hons), ATCL Pianoforte
Mr Nicholas Garman, BA (Hons), Trumpet
Mrs Beth Greenfield, BA (Hons) Singing
Mr Richard Herdman, BA (Hons), Guitar & Guitar Ensemble Bass Guitar Acoustic/ Electric
Ms Katie Jackson, LAMDA
Mr Colin Lee, BSc (Hons), Chess
Mr Javier Moruno-Gilabert, BA (Hons), Spanish


Physical Education
Mr Philip Monaghan, BA (Hons)

Mrs Lorraine Conetta, BEd (Hons), Head of Girls’ PE, Head of Immanuel College Preparatory School PE
Mrs Beth Kerr, MSc, BSc (Hons), Deputy Head  (Pastoral Care, Pupil Progress and Wellbeing)
Mr Robert Hammond, BSc (Hons), Assistant Head of Sixth Form
Miss Lauren Burns, BA (Hons) 
Mr Adam Gooch, BSc (Hons)
Ms Helen Lord, BSc (Hons)
Miss Emma Whyte, BSc (Hons)
Miss Emily Balsam, Sports Assistant

Psychology
Mrs Helen Stephenson-Yankuba, BSc (Hons)

Mrs Melisa Resnick, MPhil

Science
Mr Felix Posner, BSc (Hons), Assistant Director of Studies: Timetable and Curriculum

Dr Ben Tabraham, MSci, PhD, BSc (Hons), Head of Chemistry
Mrs Vanessa McClafferty, BA (Hons), Head of Physics
Ms Kirsti Cullen, BSc (Hons), Head of Electronics
Ms Yewande Ajayi, BSc (Hons), MSc
Mrs Julyanne Burgess, BSc (Hons)
Mrs Michelle Sacker, BSc (Hons) (maternity leave)
Mr Robert Tunwell, BSc (Hons), Key Stage Three Science Coordinator
Mrs Camilla Turze, Bsc (Hons)
Mr Frank Walters, BSc (Hons) 
Mr Ben Waterhouse, BA (Hons)
Mr Jonathan Fitzsimmons, Senior Exam Invigilator/ Assistant Science & Engineering Technician
Miss Sheena Murphy, BA (Hons), Senior Science Technician
Mr Muhummad Rahman, MSC, BSc (Hons), Science Technician

Immanuel College Preparatory School

Mrs Alexis Gaffin, BEd (Hons) (Cantab.), Head of Immanuel College Preparatory School, Designated Senior Leader – Safeguarding and Child Protection for Preparatory School including EYFS
Rabbi Moshe Braham, BSc (Hons), Deputy Head of Immanuel College Preparatory School: Director of Jewish Life and Learning
Ms Jacyn Fudge, BSc (Hons), Deputy Head of Immanuel College Preparatory School and Head of EYFS, Deputy Designated Senior Leader Safeguarding and Child Protection for Preparatory School
Mrs Shelley Peysner, LLB (Hons), Preparatory School Administrator

Class Teachers
Miss Laura Beer, BA (Hons)
Mrs Olivia Davies, BEd (Hons) (maternity cover)
Mrs Jill Ducasse, BEd (Hons)
Mrs Alison Gellman, BEd (Hons)
Mrs Lara Goldstein, BA (Hons)
Mrs Lucy Handelsman, BA (Hons) (maternity leave)
Mrs Louise Lewis, BEd (Hons)
Mrs Miriam Selby, MSc
Mr Jonathan Sumroy, BA (Hons)

Jewish Studies
Mrs Rochel Levine
Miss Nechama Lieberman
Mrs Sarah Phillips

Modern Foreign Languages
Mrs Lili Schonberg, BA (Hons), BSc (Ed) (Hons), Head of Preparatory MFL

Music
Mr Lewis Fisher, BA (Hons), ATCL Pianoforte

Physical Education
Mrs Lorraine Conetta, BEd (Hons), Head of Girls’ PE, Head of Immanuel College Preparatory School PE

Teaching Assistants
Mrs Gemma Buckland, BSc (Hons)
Mrs Niki Cotsen
Mrs Talya Sinclair (maternity leave)
Miss Samantha Eisner
Miss Claire Franks, BSc (Hons)
Mrs Naomi Goldberg, BA (Hons)
Mrs Nicole Greenwold, BA (Hons)
Miss Vanessa Lawee, BA (Hons)
Mrs Jane Marks
Mrs Sarah Phillips, Jewish Studies 
Miss Lauren Sherman
Mrs Samantha Rosenthal

Breakfast Club Assistants
Mrs Pam Young, First Aid Officer
Mrs Annette Wright 

Lunch Time / After School Assistants
Mrs Hayley Goldman
Mrs Leila Peterman
Mrs Stephanie Posner


Safeguarding and Child Protection for Senior and Prep School

Mrs Beth Kerr, MSc, BSc (Hons), Deputy Head (Pastoral Care, Pupil Progress and Wellbeing) Designated Senior Leader – Safeguarding and Child Protection 
Mrs Alexis Gaffin, BEd (Hons) (Cantab.), Head of the Preparatory School, Designated Senior Leader – Safeguarding and Child Protection for Preparatory School including EYFS
Mrs Jo Fleet, BA (Hons), Assistant Head (Personalisation, Transition (13-17) and Guidance), Deputy Designated Senior Leader – Safeguarding and Child Protection for Senior School
Ms Jacyn Fudge, BSc (Hons), Deputy Head of Immanuel College Preparatory School and Head of EYFS, Deputy Designated Senior Leader – Safeguarding and Child Protection for Preparatory School
Mrs Janine Lewinton, BA (Hons), Head of Inclusion and Learning Support, Deputy Designated Senior Leader – Safeguarding and Child Protection for Senior School

Support Staff (For Senior and Prep School)

Administration
Mrs Louise Cohen, Administrative Assistant 
Mrs Shelley Peysner, LLB (Hons), Preparatory School Administrator
Mrs Ann Stern, Sixth Form Administrator
Mrs Lisa Fisher, Administrative Assistant
Mrs Lesley Gold, Administrative Assistant
Mrs Hayley Goldman, Administrative Assistant
Mrs Debbie Myers, BA (Hons), Administrative Assistant

Admissions
Mrs Lynda Dullop, BA (Hons), Director of Admissions and Operations

Mrs Celia Rabstein, Admissions Coordinator

Bursary
Mr Antony Berkin, BA (Hons), FCA, Bursar

Mr Davey Carmona, Accounts Assistant Apprentice
Mr Navnit Popat, Finance Officer
Mrs Helen Rowbottom, Sales Ledger Administrator

Examinations
Mrs Debbie Fitzsimmons, External Examinations Administrator
Mr Jonathan Fitzsimmons, Senior Exam Invigilator/ Assistant Science & Engineering Technician

First Aid
Mrs Pam Young, First Aid Officer


Head Master’s Office
Mrs Simone Garfield, PA to the Head Master and Deputy Heads 
Mrs Elaine Essex, Senior School Secretary 
Miss Maureen O’Shea, HR Administrator & Administrator in charge of Appointments 
Miss Faye Westbrook, BA (Hons), Human Resources & Compliance Officer 

Human Resources
Ms Rachelle Hackenbroch, BA (Hons), Director of Human Resources

Miss Maureen O’Shea, HR Administrator & Administrator in charge of Appointments 
Miss Faye Westbrook, BA (Hons), Human Resources & Compliance Officer 

IT
Mr Ashley Shonpal, BA (Hons), IT and Communications Manager

Mr Pardeep Karwal, IT Support Administrator

Marketing
Miss Susan Ribeiro, BA (Hons), Deputy Head of Art, Marketing Executive

Mr Bailey Spencer, Marketing Apprentice
Miss Malka Weissler, Marketing Assistant

Pastoral Office
Mrs Rochelle Freedman, Head of Pupil Pastoral Office
Mrs Gemma Buckland, Pastoral Administrator (Fridays only)

Site Team
Mr Gary Hanscomb, Director of Estates 

Mr Ronald Hanvey, Senior Caretaker
Mr Luis Fidalgo, Caretaker
Mr Mick Johnston, Caretaker 
Mr Ernest Rangarira Karumazondo, Caretaker